Chrápání
Detail SkrýtChrápání je nepříjemný zvukový fenomén, který vzniká vibrací měkkých tkání v horních cestách dýchacích. Nejčastěji se na jeho vzniku podílí chvění měkkého patra patrového čípku. Na chrápání má vliv nosní průchodnost. Pokud je nos neprůchodný nebo pouze částečně průchodný, je chrápání výrazně častější. Chrápání může být zdraví neškodné, jestliže dochází "pouze" k vyluzování nepříjemných zvuků bez dalších souvislostí. Bývá často zdrojem poruch společenského soužití. Mluvíme o tzv. primární ronchopatii nebo čistém chrápání.
Chrápání může být hlavním příznakem tzv. obstrukční spánkové apnoe (OSA = obstructive sleep apnea). Slovo apnoe pochází z řečtiny a znamená bez dechu. Obstrukční spánková apnoe OSA je charakterizována opakovanými epizodami uzávěru horních cest dýchacích během spánku, které jsou obvykle doprovázeny poklesem hladiny kyslíku v krvi. Následně může dojít ke špatnému okysličení tkání (zejména srdečního svalu, mozku aj.), které může vést k jejich poškození. Příčinou je patologické zúžení dýchacích cest během spánku. Zúžení bývá nejčastěji v oblasti měkkého patra, patrových mandlí za kořenem jazyka, často na více úrovních. Prevalence OSA už ve věkové kategorii 30-60 let činí 4% mužů a 2% žen. Primární ronchopatie není doprovázena poklesem saturace a změnami fyziologických funkcí během epizod chrápání, je však považována za jakýsi předstupeň OSA.
Odstranění chrápání provádíme na základě předchozí konzultace následujícími způsoby:
- LAUP operačně pomocí laserové metody,
- radiofrekvenční metodou tepelné redukce tkáně (somnoplastika, RFVTR),
- kombinovaným výkonem pomocí radiofrekvenčního přístroje.
LAUP (laserem asistovaná uvulopalatoplastika) je operační výkon prováděný laserem, který spočívá v plastice měkkého patra. Výsledkem je zkrácení měkkého patra a jeho zpevnění. Výkon se provádí v lokální, případně šetrné celkové krátkodobé anestezii.
Radiofrekvenční metoda tepelné redukce tkáně (Somnoplastika, RFVTR překlad z orig. = radiofrequency volumetric tissue reduction) spočívá v aplikaci radiofrekvenční elektrody do několika aplikačních míst (5 - 7) tkáně měkkého patra. Zahřátím tkáně dochází ke zmenšení jejího objemu a následnému zpevnění. K úspěšnému odstranění chrápání je nutno více sezení (cca 2 - 3).
Kombinovaný výkon pomocí radiofrekvenčního přístroje spočívá v kombinaci předchozích metod. V první fázi operace je provedena plastika měkkého patra čípku, v druhé fázi je aplikací RF elektrody provedena redukce objemu a zpevnění měkkého patra.